MNGWA

OBLASŤ VÝSKYTU - PRALESY JUHOVÝCHODNEJ TANGANIKY

Brehy vnútroafrického jazera Tanganika obýva obrovské tajomstvo - je to záhadná obrovská bez chvostá šelma väčšia a silnejšia ako lev. Volá sa Mngwa. Domorodci sa pred ňou trasú a sú skalopevne presvedčení o jej existencii. Zaujímavým faktom je, že v mieste výskytu mngwy na juhovýchodnom pobreží Tanganiky nežije v miestnych pralesoch lev čo vedie k názoru, že bol vytlačený ďaleko silnejším predátorom. Hoci lev loví a žije vo svorke taktiež preto by mal mať väčšie ambície na prežitie než mngwa, ktorá podľa pozorovaní žije životom samotárskym alebo v páre. Jej farba je šedá, nemá hrivu ani chvost a ako domorodci hovoria má obrovskú silu, odvahu - nebojí sa ani ohňa a je neskutočne dravá, nebezpečná.

 

Európa sa o tomto tajomnom tvorovi dozvedela v roku 1922 z hlásenia vtedajšieho oblastného správcu Tanzácie kapitána Williama Hichense. Ten zaznamenal nasledujúce udalosti:

Jeden člen miestnej polície bol nájdený mŕtvy. Jeho zranenia zhruba odpovedali napadnutiu levom ale už veľa rokov nebolo hlásené žiadne napadnutie levom v mestách. Nebožtík zvieral v ruke hrsť šedých chlpov. Čoskoro na to došlo k ďalšiemu zabitiu a u obete sa opäť našli chumáče podivnej, šedej srsti. 

Miestni domorodci prehlasovali, že nejde o leva alebo leoparda ale o mngwu. Podľa ich popisu sa jedná o mačkovitú šelmu veľkosti somára, so zvláštnym šedivým sfarbením. Pán Hichens tiež zaznamenal mnoho Svahilských povestí a piesní, v ktorých sa tento netvor objavuje. Domorodci vraj úplne jednoznačne odmietli domnienku, že ide iba o veľkého leva alebo leoparda. 

William Hichens odoslal vzorky srsti k identifikácií na veliteľstvo. Záverečná správa znela, že sa jedná skutočne o kožušinu, pravdepodobne z nejakej veľkej mačky. V roku 1937 pán Hichens hlási ďalšie napadnutie domorodca, tentokrát so šťastným koncom.

 

Mnoho rokov sa tiež traduje príbeh o zlodejovi, ktorý sledoval jak mngwa napadla policajta, ktorý ho zatýkal a odniesla ho ako králika do džungle. Podľa stôp, ktoré skúmali profesionálni lovci šeliem, tvor dosahoval úctyhodnej váhy a veľkosti. Poslednou dobou, zaplať pán Boh, správy o mngwe vrátane napadnutí nie sú hlásené, takže ktovie či ešte tento legendárny ľudožravý predátor žije. Pri novinárskom rozhovore na tému či je možné aby prežila mngwa odpovedal vedec, že dúfa v záujme ľudstva že nie. Bolo by to zaujímavé kedy existovala ale bývať v mieste výskytu tohto dravého tvora by nebolo najlepšie. Podľa správ domorodcov dosahuje mngwa výšky somára a dravosti troch levov. Jej stopa je oveľa väčšia než stopa leva. Stopa Mngwa znamená v reči domorodcov - požierač ľudí.

 

To čo nazývajú mngwou a podľa oblastí aj inými ďalšími menami, zrejme skutočne existuje čo potvrdzuje nález stôp ale občas i obetí uvedených v policajných protokoloch tanzánskej polície. Všetko nasvedčuje, že sa jedná jednoznačne o mačkovitú šelmu. Možná sa jedná o leva prispôsobeného životu v pralese a možno prežívajúceho potomka leva jaskynného (panthera spelaea). Kryptozoológovia nie sú jednotní v odpovedi na túto otázku. Jedni považujú mngwu za nový doposiaľ neznámy druh rodu panthera, iní pripomínajú fakt, že v období spodného pleistocénu žila v Európe obrovská mačkovitá šelma panthera fosilis. O mnoho väčší, silnejší ako tiger sibírsky. A možno práve v pralesoch juhovýchodnej Tanganiky prežívajú posledné zvyšky jej populácie.

 

Mnoho kryptozoológov tiež uvádza, že lev je zvieraťom dosť variabilným vo farbách a teda by sa mohlo jednať iba o poddruh bežného leva. Ale lev, ktorý nemá chvost nemôže byť bežný a teda s týmto názorom sa nedá súhlasiť. Podľa správ tiež rozloženie tela a veľkosť pomeru končatín je oproti bežnému levovi absolútne iná.

 

Zďaleka nie všetci kryptozoológovia sa domnievajú, že ide o mačkovitú šelmu. Pre zaujímavosť ešte pred 5 miliónmi rokov (koniec treťohôr - miocénu), žil v severnej Afrike rod Megistotherium z radu Hyaenodonta - jedny z najväčších mäsožravcov medzi cicavcami. Lebka Megistotheria bola veľká ako lebka medveďa Kodiaka a šelma dosahovala váhy 900 kg. Tieto zvieratá lovili aj mastodontov. Podľa hypotézy mohlo toto zviera či jeho potomok prežiť a stať sa základom pre legendu menom Mngwa. Kryptozoológ a cestovateľ pán Mareš sa ale domnieva, že podobné úvahy sú trochu prehnané.

Diskusná téma: Mngwa

ty jo

o | 21.03.2013

ty jo ta mngwa

Pridať nový príspevok


www.paranormalworld.webnode.sk