O TIGROCH

 Tiger je najväčšou mačkovitou šelmou. Predchodcovia dnešného tigra žili na Zemi už pred 2 miliónmi rokov a to nie len v celej Ázií, ale aj v Európe. Je to predátor, ktorý stojí na vrchole pomyselnej potravovej pyramídy. V plnom behu je schopný dosiahnuť rýchlosť až okolo 60 km/h, no nemá ale v behu veľkú výdrž. Je jednou z mála mačkovitých šeliem, ktoré majú radi vodu. Bengálsky tiger je dokonca dobrý plavec, vo vode sa dokáže pohybovať rýchlo a obratne. Tiger je notorickým „spachtošom“, pretože denne spí v priemere až 17 hodín. 

 

Hlavnou korisťou sú rôzne druhy jeleňov, turovitých párnokopytníkov, divokých svíň, tiež dikobrazy, niektoré opice (hulmani) a ďalšie iné stavovce. Tiger loví ako samotár a na korisť číha zo zálohy. Vo svojom loveckom teritóriu reguluje a udržuje početný stav a hustotu zveriny a je teda neoddeliteľnou súčasťou prírodnej rovnováhy. Najmä poľnohospodári rýchlo pochopili, čo tiger v prírode znamená. Veď obmedzuje nadmerné rozmnožovanie škodlivých kopytníkov. V krajinách kde boli tigre vystrieľané sa nebezpečne rozmnožili divoké svine, ktoré spôsobujú svojim rytím na plantážach rozsiahle škody. 

 

Celá populácia tigrov (Panthera tigris), ktorá bola v roku 1900 odhadovaná na milión jedincov, poklesla koncom 20. storočia na 7 000 jedincov. Z pôvodných poddruhov tigra žije v súčasnej dobe iba 5, 3 druhy boli vyhubené.

Ide o TIGRA BALIJSKÉHO, kedysi veľmi početný druh na ostrove Bali. Bol lovený s takou intenzívnosťou, že úplne vymizol. Posledná preukázateľne ulovená tigrica pochádza z roku 1930.

Druhý vyhynutý druh tigra sa volal TIGER TURANSKÝ (kaspický, perzský) a jeho pôvodný životný priestor prechádzal cez časť Mongolska až po Irán a Afganistan. Jeho posledné pozorovanie v Iráne bolo zaznamenané v roku 1976. Po vojne v Iráne sa vyskytoval ešte v dostatočnom množstve na prežitie, ale lov spolu so zmenšovaním sa jeho životného prostredia vykonali svoje. Pán Mareš, ktorý mal možnosť navštíviť miesta jeho posledného dokumentovaného výskytu uvádza malú nádej, že by sa podarilo znovu objaviť pre svet tohto nádherného tigra. Domorodci v oblasti údajne občas nachádzajú jeho stopy. Ale zrejme to už nebude v týchto miestach prežívajúca populácia kaspického tigra, ale bohužiaľ iba posledné dožívajúce exempláre. 

Zatiaľ posledným vyhubeným druhom je tiger jávsky, poslední jedinci zomreli okolo roku 1980.

 

Ďalší poddruh, TIGER ČÍNSKY (panthera tigris amoyensis) prežíva v tak malej populácií (odhaduje sa niečo okolo 20 - 30 exemplárov), že ho môžeme vlastne považovať za vyhynutého. Tento tiger bol spomínaný v súvislosti s legendárnym modrým tigrom, špekulovalo sa či sa nejedná o nejakú genetickú odchýlku, bohužiaľ za súčasného stavu už ťažko niečo zistíme. 

 

    BIELY TIGER INDICKÝ - Panthera tigris tigris

INDICKÝ TIGER môže mať rôzne formy sfarbenia - ľahko oranžové, ľahko do červena alebo tiež čisto biele. V tom prípade hovoríme o tigrovi bielom, ktorý ale nie je samostatný druh. Stále je to ten istý tiger indický, len s bielou srsťou. Mnoho ľudí sa domnieva, že biely tiger je akýsi „snežný tiger“, že pochádza zo Sibíri a jeho biele sfarbenie mu pomáha ukryť sa v snehu. To je veľký omyl, pretože biele tigre sú jednoducho len bielou formou tigra indického a nikdy neboli vo voľnej prírode pozorované inde, než na indickom subkontinente. Biele sfarbenie teda nie je prispôsobením sa tigra „bielemu okoliu“, ale iba prejavom prítomnosti génu spôsobujúceho biele sfarbenie. 

Základné sfarbenie je čisto biele až ľahko krémové, priečne pruhy sú hnedé až hnedavo šedé. Oči však nie sú červené ako u pravých albínov, ale jasne modré. Biele sfarbenie zväčšuje a tak biely tiger zdá pozorovateľom veľmi mohutný. 

 

Všeobecne za najmohutnejšieho tigra je považovaný tiger sibírsky, avšak ašpirantom na titul najväčší tiger našej histórie je skutočne veľký tiger indický, ktorý bol zastrelený v roku 1967 v indickom štáte Uttarpradéš. Meral 3,22 m a vážil 388,7 kg. Dodnes je vystavený v Americkom prírodovednom múzeu vo Washingtone a púta pozornosť návštevníkov svojou mohutnosťou. 

 

Rozšírenie: Ďaleký Východ - dnes iba Mandžusko (historická oblasť na severe Číny) a Kórea, kedysi až k Bajkalu

Potrava: Divoké svine, srnce a jelene, príležitostne medvede a menšie živočíchy. Väčšiu korisť si tiger ukrýva a opakovanie sa k nej vracia. Výborne pláva a na lov vychádza aj počas dňa.

Rozmery: Hmotnosť samcov je až 300 kg a samíc okolo 100 kg. Dĺžka tela s chvostom 1,9 - 3,3 m a výška v kohútiku 1,1 - 1,25 m.

 

    TIGER SIBÍRSKY - Panthera tigris altsica

Najväčší z mačkovitých šeliem (Felidae). Dlhosrstý TIGER SIBÍRSKY, známy tiež ako amurský či ussúrijský. Od týchto tigrov sa líši tým, že má v zime veľmi dlhú a hustú srsť. Tiež jeho chlpatý chvost je oveľa huňatejší. Iba jeho sfarbenie nie je tak pestré a živé ako u tropických rás. V zime býva svetlé, žltooranžové a v lete trochu červenšie. Ich veľkosť sa meria od hlavy po špičku chvosta. Priemerné samce merajú 3,15 m, v kohútiku majú 99 - 107 cm a vážia okolo 270 kg. Samozrejme rekordne veľké tigre dosahujú podstatne väčšiu veľkosť a váhu. Sedemročný sibírsky tiger žijúci v umelom chove v USA dosiahol váhu impozantných 423 kg.

 

Tomuto druhu tigra takisto hrozilo vyhubenie ale vďaka úsiliu a spolupráci svetovej verejnosti, ktorá sa razantne postavila za jeho ochranu, prežil a do dnešného dňa jeho stavy veľmi slušne vzrástli.  Pomohlo tomu možno tiež módne chovaniu sibírskych tigrov v súkromných chovoch, hlavne v USA. Vo voľnej prírode prežíva posledných 200 - 300 jedincov a stav v zajatí je asi 1 000 jedincov. 

 

    TIGER SUMATRANSKÝ - Panthera tigris sumatrae

Rozšírenie: Ostrov Sumatra

Potrava: Stredné a väčšie stavovce do veľkosti jeleňa

Rozmery: Dĺžka tela 140 - 180 cm, dĺžka chvosta 60 - 80 cm, výška v kohútiku 80 - 90 cm a hmotnosť 114 - 180 kg.

Je najmenším z piatich poddruhov tigra. Vzhľadom k ostrovnému areálu patrí ku kriticky ohrozeným druhom a je uvedený v červenej knihe IUCN.

 

Veľmi zaujímavý objav bol hlásený z oblasti spojenia troch štátnych hraníc - Kamobodže, Laosu a Čínskej ľudovej republiky. Jedná sa o existenciu tigra s jednofarebnou srsťou, menšieho vzrastu. Zatiaľ však nie sú k dispozícií žiadne podrobnejšie informácie.

O tigrích krížencoch sa dočítate v článku paranormalworld.webnode.sk/kryptozoologia/selmy/mackovite-selmy/marozi-a-damasia/ , špeciálne krížencom leva s tigrom sa venuje článok Liger paranormalworld.webnode.sk/kryptozoologia/selmy/mackovite-selmy/krizenci/liger/

Diskusná téma: O tigroch

Neboli nájdené žiadne príspevky.

Pridať nový príspevok


www.paranormalworld.webnode.sk