YOWIE

OBLASŤ VÝSKYTU - AUSTRÁLIA

Ďalšia z austrálskych bytostí - Yowie, (austrálsky Yetti), nie je v skutočnosti nejaký nový fenomén, vzniknutý snáď prípadným kopírovaním historiek o snežnom mužovi. Zmienky o ňom sa objavujú v legendách "Obdobie snov" alebo "Dreamtime" aboriginského folklóru. Domorodci pre neho mali rad rôznych mien, najznámejšia z nich: Noocoonah, Doolagahl, Quinken a Yahoo. Mulgawie Yowie mal dokonca alegorický voz na jarnom sprievode v Laidley.

 

Prvá oficiálna správa o uzretí opičieho muža belochmi pochádza z roku 1790. Vyšla v lokálnych novinách v malom dedinskom meste - dnešnej Sydney. V polovici 19. storočia sú hlásené časté prípady pozorovania z mnohých častí krajiny. V týchto rokoch došlo k značnému nárastu stretnutí s Yowiem, pozorovania boli hlásené zo všetkých miest Austrálie. Noviny a časopisy začali písať o oznámených prípadoch. Vo väčšine týchto správ, bol tvor popisovaný ako "opica" alebo "opičí muž." Niekoľko prípadov:

V Západnej Austrálii roku 1852, traja belosi opisovali stretnutie s tvorom, ktorý pripomínal opicu. Apríl 1871, muž menom George Osbourne videl gorile podobného tvora zoskakovat zo stromu a pri tom postrašiť jeho žrebca. Hlásil mohutné stvorenie porastené čiernymi chlpmi, vysoké okolo 5 stôp. Rovnako je popisovaný i v neskorších prípadoch pozorovaní, prakticky dodnes.

 

Náhly nárast pozorovaní Yowieho v tomto období, možno len ťažko vysvetliť. Je potrebné si uvedomiť, že komunikačné prostriedky boli v tejto dobe veľmi skromné a ťažko teda mohlo ísť o davovú psychózu. Určité teórie hovoria o masívnych zmenách v životnom prostredí, spôsobených belochmi.

Podľa početných svedectiev išlo o plachého, nočného tvora. Najčastejšie bol spozorovaný v lesnatých a krovinatých oblastiach, s dobrou možnosťou úkrytu. Niektorí svedkovia popisujú aj veľké oči, červene či žlto žiariace vo svetle mesiaca. V prípade nočného tvora by to bolo vcelku pravdepodobné, ostatne oči goríl tiež v tme svietia na červeno.

 

Podľa jednej z teórií by mohol Yowie byť potomkom nižšej vývojovej vetvy humanoidov, ktorí pôvodne obývali austrálsky kontinent a boli postupne vytlačení súčasnými aboringami. V tunajších rozsiahlych pralesoch, jaskynných komplexoch, alebo iných priestoroch zďaleka nedotknutých človekom by určite nebol pre takýto druh problém stále ešte prežiť a vyhýbať sa blízkemu kontaktu s civilizáciou. O jeho existencii nasvedčujú nájdené stopy, niektoré boli dokonca odliate do sadry, a mnohé pozorovania. Presvedčivej fotodokumentácii sa však, aj vzhľadom k nočnej aktivite tvora, stále nedostáva.

Diskusná téma: Yowie

Neboli nájdené žiadne príspevky.

Pridať nový príspevok


www.paranormalworld.webnode.sk