EMELANTUKA
Už dlhú dobu sa v oblasti Kamerunu, Gabonu a Konga rozprávajú poľovnícke príbehy o dravých šelmách, s ktorými sa lovci stretávajú. Je v nich však tiež miesto pre prapodivného tvora, ktorého prezývajú Emelantuka (Emel-ntouka). V preklade "zabijak slonov". Názov je veľmi príznačný, lebo ide o živočícha, ktorý je na slony tak ivysadený, že ich vraj zabíja pri každej príležitosti!
"Videl som to na vlastné oči. Slon, ktorého som pozoroval, náhle spozornel, pretože z neďalekého krovia vyrazil ako blesk Emelantuka. Slon sa postavil do bojovej pozície, čelom k nepriateľovi, ale ten do neho všetkou silou narazil, až slon odletel do krovia. Potom sa dal na útek, ale Emelantuka vzpriamil hlavu a svojím strašným rohom rozpáral slonovi brucho..." Tak rozprával svoj zážitok s týmto podivuhodným tvorom černošský lovec nemeckému cestovateľovi Lorenzovi, ktorý sa s Emelantukou tiež stretol. Bolo to tesne pred prvou svetovou vojnou, kedy bol Kamerun nemeckou kolóniou.
Ako teda onen Emelantuka vyzerá? Ako nosorožec, ale na rozdiel od oboch druhov afrických má len jeden roh a je vzrastom nižší ako slon. Plazí dlhý chvost však úplne vyvracia domnienku, že by sa snáď mohlo jednať o iný druh nosorožca. Domorodci o ňom tvrdia, že síce slony nemilosrdne vraždí, ale ich mäsom sa neživí. Ide o bylinožravca, ktorý si oveľa viac pochutí na listoch pralesných stromov. Je veľmi ťažké zaradiť tohto podivného nosorožca medzi známe tvory.
Jeho opis sa až nápadne podobá opisu druhohorných rohatých dinosaurov, predovšetkým potom z čeľade Ceratopsidae. Tieto nosorožce s kosteným štítom okolo hlavy, plazím chvostom a jedným tŕňom totiž obývali oblasť dnešnej Severnej Ameriky. Aj napriek tomu, že sa doteraz nepodarilo nájsť ich kostry v Afrike je dokázané, že podobné rohaté dinosaury pochádzajú tiež z Číny. Tieto nosorožce sa totiž vyvinuli zo staršej čeľade Protoceratopsidae, ktoré v Ázii žili. Mnohí kryptozoológoiva sú, na základe týchto dôkazov presvedčení, že sa na konci druhohôr pozvoľna rozšírili z Ázie aj do Afriky.
Ak by sme sa teda naozaj pokúsili nájsť vhodného "pravekého kandidáta", ktorého popis korešponduje s popisom Emelantuky, určite by sme narazili na Palaeozoického rohatého dinosaura rodu Monoclonius, ktorý dosahoval dĺžku až 5 metrov a so svojou 1,5 metrov dlhou lebkou s ostrým rohom, bol aj cez svoju výlučne vegetariánsku náturu, hrozivo vyzerajúcim stvorením.
Za povšimnutie tiež určite stojí fakt, že oblasť, z ktorej je Emelantuka popisovaný je tiež oblasťou iného, už zmieňovaného tvora, známeho pod menom Mokele mbembe. Ak by sme teda pripustili jeho existenciu, prečo by sa nemohol aj iný zástupca pravekých dinosaurov, v úplne izolovanej a neprebádanej oblasti, dožiť 21. storočia?
Diskusná téma: Emelantuka
Neboli nájdené žiadne príspevky.