DINOSAURY
Mnohé indície naznačujú, že v určitých oblastiach mohli prežiť tvorovia, ktorých veda pochovala pred miliónmi rokov. Jednou z najsľubnejších oblastí sa javia byť pralesy strednej Afriky so svojimi monštrami, medzi ktoré patria dlhokrká ninkenanka, bylinožravé mokele membe či mäsožravý netvor čipekwe. Napodiv aj civilizovaná Európa má svoje jazerá Loch Ness, Storsjön a dalšie.
V oblasti Amazonie je hlásený výskyt obrovského krokodýla, ktorého poznáme zatiaľ len z fosílnych pozostatkov nájdených v Brazílii. "Gigantické monštrum s latinským názvom Purusaurus brasiliensis je zrejme najväčším mäsožravcom, ktorý kedy na Zemi žil" , tvrdí ostravský novinár a kryptozoológ Vojtěch Sláma. So svojou viac než päťnácťmetrovou dĺžkou a zhruba osemnásťtunovou váhou, čo je približne váha čtyroch slonov, by ľahko triumfol aj takú príšeru, akou bol tyranosaurus zo Spielbergovho trháku Jurský park.
Otázkou, či môžu ešte dnes prežívať v afrických či amerických riekach a močiaroch dlhokrký plesiosaury, či dokonca dinosaury, sa Sláma zaoberá vo svojej novej knihe "Hon na vodní příšery". Rozpráva v nej o tajuplných netvoroch, ako si to vypočul od domorodcov na svojich expedíciách po malajskom Borneu, africkej Gambii, venezuelskej a brazílskej Amazónii.
Niekoľko týchto netvorov je popísaných na nasledujúcich stránkach.