VETULARCTOS

MACFARLANEOV ZÁHADNÝ MEDVEĎ

OBLASŤ VÝSKYTU - KANADA

Záhadný a kontroverzný medveď z Nového sveta sa podľa záznamov objavil v oblasti Barren Ground v Kanade. 24. júna roku 1864 dvaja Eskymáci zabili gigantického medveďa so žltou srsťou v blízkosti jazera Randes vous. O 3 týždne neskôr prišiel do oblasti polárny bádateľ - prírodovedec Roderick MacFarlane

Pozorne preskúmal zostatky medveďa a jeho kožu, a lebku zaslal do Národného múzea Spojených štátov. Tu boli údaje o medveďovi zapísané do katalógu a potom na dlhú dobu zostali zabudnuté. 

 

Do tej doby, než sa exponát kapitálneho úlovku dostal do rúk uznávaného amerického profesora Merriama, ktorého štúdie zostatkov presvedčili, že toto nie je obyčajný medveď grizly. Vlastne, že to vôbec nie je grizly. Ani sfarbenie jeho srsti ani charakter lebky sa nezdali zhodné s grizlym. Podľa Merriama boli tieto rysy tak rozdielne, že dospel k názoru, že tento neobyčajný medveď je viac príbuzný s medveďom okuliarnatým a vyhynutým obrovským medveďom s krátkym ňufákom Arcototherium.

 

Preto ho označil ako prvý exemplár nového druhu a rodu medveďa, ktorého pomenoval Vetularctos inopinatus a formálne ho zdokumentoval 9. februára 1918. Tento objav mal všetky predpoklady stať sa jedným z najväčších objavov zoológie 20. storočia - úplne nový druh medveďa podporený nevyvrátiteľnými dôkazmi. Namiesto toho však napodiv upadol do úplného zabudnutia. 

 

Hlavným problémom je, že pre výskum je k dispozícií iba jediný exemplár a žiadny iný Vetularctos nebol nikdy ulovený. Tiež je veľmi málo informácií o tomto veľkom medveďovi vo forme správ očitých svedkov, príbehov alebo legiend miestnych obyvateľov. 

V rôznych debatách tiež rezonuje názor, že by sa mohlo jednať o kríženca grizlyho a ľadového medveďa. Je to skutočne možné, už z hľadiska niekoľkých doložených prípadov autentických krížencov. Doposiaľ sa však bohužiaľ nikto nepokúšal porovnávať zostatky MacFarlaenovho Vetularcta so zostatkami niektorého známeho kríženca grizlyho a ľadového medveďa. 


www.paranormalworld.webnode.sk