MEDVEĎ TIBETSKÝ - URSUS ARCTOS PRUINOSUS 

LEGENDA HIMALÁJSKEKO FOLKLÓRU

OBLASŤ VÝSKYTU - TIBET

Zvláštny druh medveďa hnedého rasy Ursus arctos pruinosus objavil v roku 1853 Eduard Blyth, kurátor britsko-ázijskej spoločnosti a nazval ho pruinosus podľa jemného nádychu srsti do modra. Chcel ho odlíšiť od celkom dosť rozšíreného medveďa hnedého Ursus arctos isabellinus.

Na svete existuje iba sedem koží tohto medveďa. Ďalej sa uchovávajú kosti a dve lebky. Medveď žije údajne v odľahlých končinách Khamu a Amdo na náhorných plošinách severozápadnej Číny. Bohužiaľ je veľmi pravdepodobné, že už vyhynul.

 

Len jedenkrát sa podarilo tohto medveďa chytiť živého. V roku 1954 bol jeden exemplár dopravený do súkromnej zoologickej záhrady tibetského pančenlamy v Šigace, kde bol najvzácnejšou atrakciou. Zviera behalo po zadných nohách, malo široké plecia a jeho hlava vypadala ako napoly medvedia a napoly opičia. Bol veľký ako statný muž. Niektorí domorodci ho považovali za yetiho a nazývali ho dremo. Bohužiaľ ešte v tomto istom roku postihli Šigacu katastrofálne záplavy, pri ktorých väčšina zvierat prišla o život. Peter Byrne, ktorý sprevádzal americké výpravy hľadajúce snežného človeka márne hľadal v naplaveninách pozostatky tohto medveďa.

 

O dremovi existuje veľa povestí. Je nesmierne bojovný, je to údajne medveď s ľudskou tvárou, nohami a rukami ako človek. Ďalej sa hovorí, že s obľubou k sebe do skrýše unáša ľudské ženy, hoci sa to jeho vlastním družkám nepáči (aspoň tak hovoria tibetské národné piesne). Ako je vidieť tento legendárny medveď má v tibetských povestiach mnohé ľudské vlastnosti.

Diskusná téma: Medveď tibetský

Neboli nájdené žiadne príspevky.

Pridať nový príspevok


www.paranormalworld.webnode.sk