HORSKÝ TIGER

OBLASŤ VÝSKYTU - CENTRÁLNA AFRIKA

Veľmi zaujímavé správy pochádzajú z bývalej francúzskej kolónie Centrálnej Afriky. Tato republika s 3,2 miliónmi obyvateľov, zložených hlavne zo Súdancov a Pygmejov nadobudla svoju nezávislosť v roku 1960 ale už o 5 rokov neskôr sa násilným spôsobom ujal vlády diktátor generál Jean-Bedel Bokassa. Práve z týchto rokov prichádzajú do Európy zaujímavé správy od lovca Christiana Le Noela o tajomnom horskom tigrovi. 

 

Noel žil tú dobu už 12 rokov v severnej časti Stredoafrickej republiky a bol plne zoznámený s prírodou tejto čarokrásnej africkej zeme. Pri návštevách zapadnutých horských krajov ho príslušníci kmeňa Youlou zoznámili s popisom neznámej obrovskej šablozubej šelmy, ktorý nazývali Koq-Nindji. Stalo sa tak pri love v západnej vysokohorskej rokline v oblasti Ouanda-Djaile. Starý domorodý stopár pri vstupe do rokliny objavil veľké stopy Koq-Nindji. Lovci sa rozhodli stopy sledovať a postupne došli ať k tmavej jaskyni. Došli sme k vchodu do jaskyne a v ten okamžik sa ozval ohlušujúci rev. Domorodý lovec sa rozklepal strachom a vykríkol „to je horský tiger, pane! Berieme nohy na ramená!“ Noel sa ale nemienil zmieriť s útekom a spýtal sa domorodca „aký horský tiger“ „Musíme preč pane, on je veľmi zlý, musíme sa vrátiť, tu je to príliš nebezpečné, tu je jeho úkryt“, odpovedal hlasom plným zdesenia domorodý lovec.

 

Noela prekvapil strach domorodého lovca, ktorý mu pred pár dňami zachránil život pri útoku divokého buvola, keď Noela doslova vytiahol s nasadením života z pod rozzúreného zvieraťa. Ale tohto tvora  - obrovskej mačky sa panicky bál. Napriek tomu sa Noel snažil svojmu sprievodcovi vysvetliť, že so sebou majú karabínu schopnú usmrtiť slona, nepodarilo sa mu ho donútiť postupovať dovnútra jaskyne. Domorodý lovec trval na okamžitom odchodu z miesta nebezpečia.

 

Pri ceste do tábora Noelovi lovec Djemet rozprával, že horský tiger je šelma väčšia než lev s načervenalou kožušinou ozdobenou pruhmi bielej a čiernej farby s krátkym chvostom. Jej hlava je robustná a ozdobená hornou čeľusťou s obrovskými, zahnutými zubami podľa ktorých je šelma ľahko rozoznateľná od levov, či leopardov. Stopár ďalej hovoril, že keď bol mladý bol so svojim otcom na love a ulovili samca antilopy, podľa jeho odhadu vážiaceho okolo 300 kg. Lov však skončil úplne nečakane príchodom dvoch veľkých horských tigrov, schovaných po celú dobu v húštine na pasienku s ležiacou mŕtvou antilopou. Jeden s horských tigrov bol celý čierny a druhý s červene hrdzavou kožušinou. Jednalo sa zrejme o loviaci pár šeliem. Čierny horský tiger uchopil ťažkú antilopu do tlamy a bez väčších problémov si odniesol korisť lovcov.

 

Ďalší deň Noel prehovoril Djemeta aby sa vrátili k tajomnej jaskyni a vyliezli na skalu nad jaskyňou. Potichu sledovali či sa popisovaný tvoj vynorí z jaskyne s tým, že sa ho pokúsi zastreliť. S pripravenými zbraňami dlho čakali až sa v ústí jaskyne objavil tvor. Noel vystrelil ale pri prehliadaní úlovku zistili, že ulovil iba veľkú hyenu.

 

Aj napriek tomuto neúspechu Christian Le Noel svoje pátranie nevzdal a naďalej podnikal niekoľko ďalších pokusov nájsť horského tigra. Prechádzal horské zabudnuté kraje a hovoril s miestnymi lovacami. Mnoho z nich hovorilo, že horského tigra na vlastné oči videli a že kedysi bol ďaleko početnejším predátorom hôr. Teraz je už pozorovanie týchto veľmi nebezpečných šeliem veľmi vzácne. Doplnili aj jeho popis o dlhý hrivu na bruchu spadajúcu aj na tlapy. Noel tiež predložil domorodcom obrázok šablozubého tigra, ktorý plne korešpondoval s pozorovaním domorodcov. Ukazoval im tiež obrázok leva a leoparda, ktorý jednoznačne odmietli. Lovec Youlou, ktorý niekoľkokrát horského tigra pozoroval jednoznačne overil identifikáciu predošlých lovcov.

 

No Noel nebol prvým Európanom, ktorý na existenciu horského tigra upozornil. Stalo sa to v roku 1937 Francúzom Lucienom Blancou, ktorý tohto živočícha zahliadol v oblasti Ubangi-Shari s rovnakým popisom ako Noel. Tiež oznamuje, že tvor žije v jaskyniach ale nazýva ho iným domorodým menom a to „gassingram“ Evidentne sa jedná o úplne rovnakú šelmu. Tiež v susednom štáte Čad je táto šelma známa pod menom „hadjel“. Národy juhu Čadu sú presvedčené, že sa jedná o levieho boha a jeho mäso je liečivé, údajne sa upravuje podobne ako teľacie mäso. Tieto národy sú veľmi poverčivé a nikdy pri zabití leva nesťahujú jeho kožu, v dedine sa boja levích duchov a nikdy nespia pri pozostatkoch leva. Domorodci tiež uviedli, že hadjel je šelma väčšia než lev, má hustú srsť a obrovské zuby a zadná časť tela pripomína hyenu. Oproti levom potrebuje väčší čas na zožranie svojej koristi. Bránia mu v tom práve jeho dlhé zuby. Najčastejšie sa dá túto šelmu pozorovať v lovištiach kmeňa Temki. Je zaujímavé, že členovia tohto kmeňa tvrdia, že horský tiger udivuje a vyvoláva strach svojou veľkosťou ale je menej nebezpečný ako lev.

 

Občas pozorovania horského tigra hlásia aj kmene Kamerunu, kde je nazývaný „banweles sananga“ či „coung hadjel“. Táto šelma bola pozorovaná aj na území severného Čadu.

Celkom iste sa ponúka možnosť prežitia pravekej šablozubej šelmy.

Diskusná téma: Horský tiger

Neboli nájdené žiadne príspevky.

Pridať nový príspevok


www.paranormalworld.webnode.sk